Tour de France 2018 | Teams | TDF 2018 - Live Sport - Cycling | TV | Ireland | TG4 Skip to main content
Menu

Tour de France 2018

The Teams

The Participating Teams and Riders…

Teams

22 Teams / 176 Riders

AG2R La Mondiale

  1. BARDET Romain (Fra)
  2. DILLIER Silvan (Swi)
  3. DOMONT Axel (Fra)
  4. FRANK Mathias (Swi)
  5. GALLOPIN Tony (Fra)
  6. LATOUR Pierre (Fra)
  7. NAESEN Oliver (Bel)
  8. VUILLERMOZ Alexis (Fra)

Astana Pro Team

  1. FUGLSANG Jakob (Den)
  2. FRAILE Omar (Spa)
  3. GRUZDEV Dmitriy (Kaz)
  4. HANSEN Jesper (Den)
  5. KANGERT Tanel (Est)
  6. CORT NIELSEN Magnus (Den)
  7. SANCHEZ Luis Leon (Spa)
  8. VALGREN Michael (Den)

Bahrain – Merida

  1. NIBALI Vincenzo (Ita)
  2. COLBRELLI Sonny (Ita)
  3. HAUSSLER Heinrich (Aus)
  4. IZAGUIRRE Gorka (Spa)
  5. IZAGUIRRE Jon (Spa)
  6. KOREN Kristijan (Slo)
  7. PELLIZOTTI Franco (Ita)
  8. POZZOVIVO Domenico (Ita)

BMC Racing Team

  1. PORTE Richie (Aus)
  2. BEVIN Patrick (NZl)
  3. CARUSO Damiano (Ita)
  4. GERRANS Simon (Aus)
  5. KÜNG Stefan (Swi)
  6. SCHAR Michael (Swi)
  7. VAN AVERMAET Greg (Bel)
  8. VAN GARDEREN Tejay (USA)

Bora – Hansgrohe

  1. SAGAN Peter (Svk)
  2. BODNAR Maciej (Pol)
  3. BURGHARDT Marcus (Ger)
  4. MAJKA Rafael (Pol)
  5. MÜHLBERGER Gregor (Aut)
  6. OSS Daniel (Ita)
  7. POLJANSKI Pawel (Pol)
  8. PÖSTLBERGER Lukas (Aut)

Cofidis, Solutions Credits

  1. LAPORTE Christophe (Fra)
  2. CLAEYS Dimitr (Bel)
  3. EDET Nicolas (Fra)
  4. HERRADA Jesús (Spa)
  5. NAVARRO GARCIA Daniel (Spa)
  6. PEREZ Anthony (Fra)
  7. SIMON Julien (Fra)
  8. TURGIS Anthony (Fra)

Direct Energie

  1. CALMEJANE Lilian (Fra)
  2. BOUDAT Thomas (Fra)
  3. CHAVANEL Sylvain (Fra)
  4. COUSIN Jérôme (Fra)
  5. GAUDIN Damien (Fra)
  6. GRELLIER Fabien (Fra)
  7. SICARD Romain (Fra)
  8. TAARAMÄE Rein (Est)

EF Education First – Drapac p/b Cannondale

  1. URAN Rigoberto (Col)
  2. CLARKE Simon (Aus)
  3. CRADDOCK Lawson (USA)
  4. MARTINEZ Daniel Felipe (Col)
  5. PHINNEY Taylor (USA)
  6. ROLLAND Pierre (Fra)
  7. SCULLY Thomas (Nzl)
  8. VANMARCKE Sep (Bel)

Groupama – FDJ

  1. DÉMARE Arnaud (Fra)
  2. GAUDU David (Fra)
  3. GAURNIERI Jacopo (Ita)
  4. LE GAC Olivier (Fra)
  5. LUDVIGSSON Tobias (Swe)
  6. MOLARD Rudy (Fra)
  7. SINKELDAM Ramon (Ned)
  8. VICHOT Arthur (Fra)

Lotto Soudal

  1. GREIPEL André (Ger)
  2. BENOOT Tiesj (Bel)
  3. DE BUYST Jasper (Bel)
  4. DE GENDT Thomas (Bel)
  5. KEUKELEIRE Jens (Bel)
  6. MARCZYNSKI Tomasz (Pol)
  7. SIEBERG Marcel (Ger)
  8. VANENDERT Jelle (Bel)

Mitchelton – Scott

  1. YATES Adam (GBr)
  2. BAUER Jack (NZl)
  3. DURBRIDGE Luke (Aus)
  4. HAYMAN Mathew (Aus)
  5. HEPBURN Michael (Aus)
  6. HOWSON Damien (Aus)
  7. IMPEY Daryl (RSA)
  8. NIEVE Mikel (Spa)

Movistar Team

  1. QUINTANA Nairo Alexander (Col)
  2. AMADOR Andrey (Crc)
  3. BENNATI Daniele (Ita)
  4. ERVITI Imanol (Esp)
  5. LANDA Mikel (Esp)
  6. ROJAS José Joaquín (Esp)
  7. SOLER Marc (Esp)
  8. VALVERDE Alejandro (Esp)

Quick-Step Floors

  1. ALAPHILIPPE Julian (Fra)
  2. DECLERCQ Tim (Bel)
  3. GAVIRIA Fernando (Col)
  4. GILBERT Philippe (Bel)
  5. JUNGELS Bob (Lux)
  6. LAMPAERT Yves (Bel)
  7. RICHEZE Ariel Maximiliano (Arg)
  8. TERPSTRA Niki (Ned)

Team Dimension Data

  1. CAVENDISH Mark (GBr)
  2. BOASSON HAGEN Edvald (Nor)
  3. JANSE VAN RENSBURG Reinardt (RSA)
  4. PAUWELS Serge (Bel)
  5. RENSHAW Mark (Aus)
  6. SLAGTER Tom-Jelte (Ned)
  7. THOMSON Jay Robert (RSA)
  8. VERMOTE Julien (Bel)

Team Fortuneo – Samsic

  1. BARGUIL Warren (Fra)
  2. BOUET Maxime (Fra)
  3. GESBERT Elie (Fra)
  4. HARDY Romain (Fra)
  5. LEDANOIS Kevin (Fra)
  6. MOINARD Amaël (Fra)
  7. PICHON Laurent (Fra)
  8. VACHON Florian (Fra)

Team Katusha Alpecin

  1. ZAKARIN Ilnur (Rus)
  2. BOSWELL Ian (USA)
  3. KIŠERLOVSKI Robert (Cro)
  4. KITTEL Marcel (Ger)
  5. KOCHETKOV Pavel (Rus)
  6. MARTIN Tony (Ger)
  7. POLITT Nils (Ger)
  8. ZABEL Rick (Ger)

Team LottoNL – Jumbo

  1. KRUIJSWIJK Steven (Ned)
  2. GESINK Robert (Ned)
  3. GROENEWEGEN Dylan (Ned)
  4. JANSEN Amund Grondahl (Nor)
  5. MARTENS Paul (Ger)
  6. ROGLIC Primoz (Slo)
  7. ROOSEN Timo (Ned)
  8. TOLHOEK Antwan (Ned)

Team Sky

  1. FROOME Christopher (GBr)
  2. BERNAL Egan Arley (Col)
  3. CASTROVIEJO Jonathan (Spa)
  4. KWIATKOWSKI Michal (Pol)
  5. MOSCON Gianni (Ita)
  6. POELS Wout (Ned)
  7. ROWE Luke (GBr)
  8. THOMAS Geraint (GBr)

Team Sunweb

  1. MATTHEWS Michael (Aus)
  2. DUMOULIN Tom (Ned)
  3. ARNDT Nikias (Ger)
  4. GESCHKE Simon (Ger)
  5. HAGA Chad (USA)
  6. ANDERSEN Søren Kragh (Den)
  7. TEN DAM Laurens (Ned)
  8. THEUNS Edward (Bel)

Trek – Segafredo

  1. MOLLEMA Bauke (Ned)
  2. BERNARD Julien (Fra)
  3. DE KORT Koen (Ned)
  4. DEGENKOLB John (Ger)
  5. GOGL Michal (Aut)
  6. GRMAY Tsgabu (Eti)
  7. SKUJINS Tom (Lat)
  8. STUYVEN Jasper (Bel)

UAE – Team Emirates

  1. MARTIN Daniel (Irl)Flag - Ireland
  2. ATAPUMA John Darwin (Col)
  3. DURASEK Kristijan (Cro)
  4. FERRARI Roberto (Ita)
  5. KRISTOFF Alexander (Nor)
  6. MARCATO Marco (Ita)
  7. SUTHERLAND Rory (Aus)
  8. TROIA Oliviero (Ita)

Wanty – Groupe Gobert

  1. MARTIN Guillaume (Fra)
  2. DEGAND Thomas (Bel)
  3. DUPONT Timothy (Bel)
  4. MINNAARD Marco (Ned)
  5. OFFREDO Yoann (Fra)
  6. PASQUALON Andrea (Ita)
  7. SMITH Dion (NZl)
  8. VAN KEIRSBULCK Guillaume (Bel)

Available Videos